Vztahy, které už nemají budoucnost, jak s nimi naložit? Co když jsou ve hře děti a společné finance? Dát přednost klidu a pohodě nebo povinnosti?
Rozvodovost se dnes hýbe kolem 40%, a také narůstá lidí, kteří jsou dlouhodobě single. Jak se tedy zachovat, když už delší dobu žijete ve "vyčpelém" vztahu, často bez sexu a vzájemného porozumění? "Rozvod mi změnil život, deset let jsem žia ve vztahu, který už ani vztahem nebyl a nebyla jsem schopná odejít. Děti byly malé a také jsem se bála, že manžel, který se rozejít nechtěl bude dělat problémy. Nebudu vám lhát, začátky lehké nebyly, ale když, dnes už bývalý, manžel viděl, že jsem opravdu rozhodnutá, byl ochotný se domluvit. Kompromisy jsem dělat musela, ale po několika letech léčivé samoty mám dnes nového přítele a jsem šťastná," svěřila se nám čtenářka Veronika.
Zvažte všechna pro a proti
"Pokud jste ve vztahu,který je vyčpelý, ale jste přátelé, kteří se na všem dohodnou a nechce se vám měnit, třeba proto, že jsou děti malé, dobře... Ale pokud s manželem už dávno nemáte o čem mluvit, nejste schopni se na ničem dohodnout, děláte si naschvály a hádáte se, je pro vás rozvod naprostou nutností. Pokud k němu nedojdete, vaše psychika se "zasekne" a ponesete si následky dlouhá léta, ne-li celý život. Můžou to být deprese, úzkosti, ale také fyzické problémy, nabraná kila, která nejdou shodit, migrény..." říká psycholog Mike Ronfield. Je proto důležité určit, do jaké míry vám stojí za to vztah udržovat, byť kvůli dětem. Pokud jste v nesnázích a opravdu nevíte jak dál, popovídání s kamarádkami u vína nic nevyřeší, chce to návštěvu a poradu zkušeného psychologa.